Jastarnia

O Jastarni

Położenie i walory

Położenie i walory Jastarni

Żółte łódki na morzu w piękny słoneczny dzień w mieście Jastarnia - widok z molo.Jastarnia to spora miejscowość letniskowa usytuowana w środkowej części Półwyspu Helskiego, która od 1973 roku posiada prawa miejskie. Od 2000 roku ulice w Jastarni mają podwójne nazwy: w języku polskim i kaszubskim. Z jednej strony miasta znajduje się spokojna Zatoka Pucka, idealna do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych (windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo), z drugiej natomiast Morze Bałtyckie.

Liczne atrakcje turystyczne, jakie oferuje kurort, jego unikalne położenie i przepiękne, szerokie, czyste plaże od lat rozkochują w sobie turystów z całej Polski i zza granicy. Warto zauważyć, że nadmorskie powietrze jest bardzo bogate w jod, co sprzyja w szczególności osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy oraz choroby układu oddechowego. Spacery brzegiem morza są więc nie tylko wspaniałym sposobem na spędzenie urlopu ale również działają zbawiennie na nasze zdrowie.

Bliska odległość Jastarni od Trójmiasta (ok. 60 km do Gdyni) sprawia, że oprócz wypoczynku na plaży można też skorzystać z bogatej oferty kulturalnej trójmiejskiej aglomeracji, zwłaszcza w niepogodę. Wspominając o warunkach pogodowych powinniśmy wiedzieć, że chociaż w Polsce pogoda bywa kapryśna latem, to średnie miesięczne temperatury w lipcu i sierpniu w Jastarni wynoszą 22 stopnie.

Noclegi w Jastarni

Wybierając się na urlop zwykle najpierw prowadzimy poszukiwania noclegu. W tym zakresie Jastarnia oferuje ogromną różnorodność. Począwszy od eleganckich hoteli, z których chyba najbardziej znany jest czterogwiazdkowy Dom Zdrojowy, poprzez wille i pensjonaty, nowoczesne apartamenty, aż do pokoi w domach prywatnych tzw. kwater. Osoby stawiające na tani wypoczynek mogą nocować w domkach letniskowych albo na campingach.

Restauracje w Jastarni

Jak to w kurortach bywa, w Jastarni mamy szeroki wybór miejsc, gdzie można zaspokoić głód. Wzdłuż głównego deptaku – Ulicy Ks. Bernarda Sychty zlokalizowanych jest większość jastarnickich restauracji, barów, pizzerii i kawiarni. Pożywne śniadanie, dwudaniowy obiad a może szybkie frytki, pizza albo kebab? W Jastarni wszystko jest w zasięgu ręki.
A jeżeli ktoś preferuje wyżywienie we własnym zakresie, nie będzie miał żadnego problemu z zakupami. Świetnie zaopatrzona Biedronka oraz mniejsze sklepy spożywcze z pewnością zaspokoją wszystkie potrzeby wczasowiczów.

Jastarnickie atrakcje

Jastarnia - Widok na morze Bałtyckie w słoneczny wakacyjny dzień.Zatoka Pucka to obszar specjalnej ochrony ptaków a sama Jastarnia i jej okolice są częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na Półwyspie wytyczono ścieżki przyrodnicze oznakowane strzałkami kierunkowymi, mapami i tablicami opisującymi ciekawe miejsca. Część z nich jest dostępna dla rowerów. Warta uwagi jest wpisana w krajobraz miejscowa zabudowa, zachowana do dzisiaj kaszubska kultura, język i zwyczaje.

Szlak Historii Militarnej

W ramach tego interesującego dla miłośników historii szlaku można zwiedzić Skansen Fortyfikacji, który jest położony 3,5 km na zachód od centrum Jastarni, nieopodal słynnego campingu Maszoperia. Obejmuje on cztery ciężkie schrony bojowe (Sokół, Sabała, Saragossa, Sęp), schron lekki fortyfikacji polowych, fundamenty nieukończonych schronów, zasieki przeciwpiechotne i przeszkody przeciwpancerne. Przez skansen prowadzą dwie ścieżki dydaktyczno-historyczne.

Zabytki w Jastarni

Czarno białe zdjęcie ukazujące widok z lotu ptaka na miasto Jastarnia w latach 1960 - 1970.Należy pamiętać, że Jastarnia przez lata utrzymywała się przede wszystkim z rybołówstwa. W latach 1926 – 1930 zbudowano tu port rybacki. O tym, jak kiedyś pracowali rybacy można dowiedzieć się ze zbiorów rybackich zgromadzonych w Bosmanacie Portu lub odwiedzając wybudowaną w 1881 roku Chatę Rybacką. Chata ta powstała z wykorzystaniem wyrzuconych przez morze pozostałości rozbitych okrętów. Najstarsze znajdujące się w niej sprzęty rybackie pochodzą aż z XV wieku.Spacerując po Jastarni zajrzyjcie też do prywatnego Muzeum pod Strzechą oraz do umiejscowionego w tym samym budynku warsztatu szkutniczego.