Jastarnia to piękne plaże nad morzem, ale nie tylko. Gdy pogoda nie dopisuje lub gdy chcemy aktywnie spędzić część urlopu, warto zapoznać z atrakcjami dostępnymi w naszym mieście i okolicach. A tych naprawdę nie brakuje! Znajdzie się coś dla miłośników historii, przyrody oraz długich spacerów i wycieczek rowerowych.

W Jastarni punktem obowiązkowym do zwiedzenia jest Chata Rybaka z 1881 roku, którą zbudowano z wyrzuconych przez morze zatoniętych okrętów. Warto odwiedzić prywatne Muzeum Pod Strzechą oraz znajdujący się obok warsztat szkutniczy. Natomiast w Bosmanacie Portu można podziwiać unikatowy sprzęt rybacki. Należy pamiętać, że Jastarnia jest istotnym ośrodkiem rybołówstwa morskiego.

Wielbiciele historii i militariów koniecznie powinni zobaczyć Skansen Fortyfikacji z 1939 roku – obejmujący cztery ciężkie schrony bojowe, schron lekki fortyfikacji polowych, fundamenty nieukończonych schronów, zasieki przeciwpiechotne i przeszkody przeciwpancerne. Przez skansen prowadzą dwie ścieżki dydaktyczno-historyczne.

Natomiast Szlak Historii Militarnej wiedzie przez Kuźnicę, Jastarnię oraz Juratę. Najlepiej przebyć ją rowerem. Wybierając się do Jastarni warto wziąć ze sobą właśnie rower (albo go wypożyczyć) – jazda po Półwyspie Helskim to świetna przygoda dla całej rodziny. Trasy nie są trudne, a widoki przepiękne. Trzeba przypomnieć, że Zatoka Pucka to obszar specjalnej ochrony ptaków a sama Jastarnia i jej okolice są częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Celem spaceru może być chociażby Cmentarzowa Góra, gdzie przez kilka stuleci chowano mieszkańców wschodniej części dzisiejszej Jastarni oraz wszystkie ciała wyrzucane przez morze. Warto przespacerować się także w okolice latarni morskiej – nie jest ona udostępniania zwiedzającym, ale położona w pięknym, nadmorskim terenie.