Szlak Rowerowy R10, zwany również Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim, to część europejskiego szlaku EuroVelo 10, biegnącego wokół Morza Bałtyckiego. To prawdziwa gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy pragną odkryć uroki Mierzei Helskiej z perspektywy rowerowego siodełka.

Szlak Rowerowy R10 oferuje nie tylko malownicze widoki na morze, lasy, nadmorskie wsie i zatokę Pucką, ale także pozwala zagłębić się w dziedzictwo kulturowe i historyczne Mierzei Helskiej. W trakcie podróży ciężko nie dostrzec obiektów należących do helskich umocnień, jakie powstały na fali zimnowojennych działań lat 50. Symbolicznym miejscem na trasie jest wybudowany w 2007 roku Kopiec Kaszubów, informujący również o tym, że znajdujemy się na „początku Polski”.

Z Władysławowa na Hel… i z powrotem!

Pierwszą opcją na pokonanie tej trasy jest wyruszenie z Władysławowa przez Juratę i Jastarnię aż na Hel. Rozciąga się ona na nieco ponad 30 kilometrów i prowadzi przez równinne tereny, co sprawia, że jest przyjazna zarówno początkującym, jak i doświadczonym rowerzystom. Miłośnicy rowerów szosowych powinni być gotowi na pewne odcinki trasy, które prowadzą przez drogi leśne.

Jeśli łączna długość trasy przekracza 60 kilometrów i wydaje się zbyt wymagająca, zawsze warto zastanowić się nad wykorzystaniem alternatywnej opcji – pociągu. Dzięki czemu możesz pokonać trasę w jednym kierunku, co pozwoli oszczędzić energię na cieszenie się widokami czy odpoczynkiem na jednej z nadbałtyckich plaż.

Linia kolejowa przebiegająca przez Mierzeję Helską jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą powrócić do punktu startowego, unikając konieczności przejeżdżania tej samej trasy na rowerze. Jest to też znakomita opcja dla rodzin z dziećmi i początkujących rowerzystów.

Czy jest inna opcja? Oczywiście, katamaran! 

Można też wybrać nieco mniej konwencjonalny sposób – z portu w Gdańsku dostępny jest katamaran, który umożliwia przewiezienie roweru prosto do helskiego portu. Warto jednak mieć na uwadze pewne praktyczne aspekty. Choć katamaran może stanowić niezwykłe i wygodne rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na fakt, że droga lądowa między Gdańskiem a Helem wynosi około 100 kilometrów.

Przemieszczając się po Mierzei Helskiej na rowerze, odkryjesz wyjątkową mieszankę natury, historii i kultury. Szlak Rowerowy R10 pozwala cieszyć się pięknem regionu, podczas gdy alternatywne środki transportu, takie jak pociąg czy katamaran, dodają elastyczności i komfortu przy planowaniu podróży.